STRES, a trądzik

STRES, a trądzik.

Czy długotrwały stres może być przyczyna trądziku? Może najpierw poznajmy mechanizm działania stresu, pewnie niewiele osób się nad tym zastanawiało. Co więc wywołuje u nas stres? Weźmy pod uwagę następującą sytuację, która u większości z nas wywoła spowoduje szybsze bicie serca. Wyobraźmy sobie następująca scenkę, w której przechodząc przez ulicę nagle słyszymy ostry, nagły pisk opon hamującego tuż przed nami samochodu w jednej sekundzie serce staje nam w gardle, zaczyna bić ze zdwojona siłą. Jest to właśnie bodziec, który jest przyczyna wystąpienia stresu. Bodziec ten poprzez impulsy nerwowe dociera do przysadki mózgowej – mózgu. Przysadka reaguje wydzieleniem do krwi hormonów, które z kolei pobudzają nadnercze do produkcji zwiększonej ilości hormonów tj. adrenalina i noradrenalina. Hormony te nie bez znaczenia nazwane są hormonami stresu lub hormonami walki i ucieczki.

Zwiększone wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny powoduje:

  • zwiększenie ciśnienia krwi,
  • przyśpieszenie akcji serca,
  • w krwi zwiększa się ilość cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych oraz glukozy,

BODZIEC (spowodowany sytuacją stresującą) –> dociera do mózgu ( przysadki mózgowej) –> wydzielenie do krwi hormonów = pobudzenie nadnerczy –> produkcja adrenaliny i noradrenaliny (hormony stresu) = stan podwyższonej gotowości organizmu.
 

Jeśli sytuacja stresująca trwa bardzo długo, (co wiąże się z ciągłym wytwarzaniem hormonów stresu) i nie ma możliwości rozładowania powstałego napięcia powoduje to w konsekwencji osłabienie i wyczerpanie organizmu, spadek odporności oraz całkowite jego rozregulowanie.

Objawy długotrwałego stresu to między innymi:
–    senność,
–    brak apetytu, bądź nadmierne obżarstwo,
–    apatia,
–    brak koncentracji,
–    znużenie,
–    bóle głowy,
–    problemy z zapamiętywaniem,
–    osłabiony refleks,

Organizm osłabiony jest o wiele bardziej narażony na choroby i długotrwałe infekcje. Nie bez znaczenia jest, że w momentach stresujących często dotykamy nieświadomie twarzy, włosów przenosząc w ten sposób chorobotwórcze bakterie, które w efekcie powodują trądzik.