Peeling twarzy

Peeling twarzy.

Obumarłe komórki naskórka sprawiają, iż skóra jest szara, matowa, szorstka oraz pozbawiona blasku. Aby temu zapobiec należy regularne złuszczać naskórek, co znacznie poprawi kondycję skóry, usunie drobne zmarszczki i nierówności, wyrówna koloryt skóry, spłyci płytkie blizny i zniweluje przebarwienia.

Zabieg peelingu polega na usunięciu z powierzchni skóry martwego naskórka przy użyciu odpowiednio dobranych do tego celu preparatów. Możemy wykonać go w domu lub w gabinecie kosmetycznym. W dużej mierze jest to zależne od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Peeling wykonany w domu działa przeważnie powierzchniowo, a więc ściera tylko zewnętrzną, obumarłą warstwę naskórka. Aby efekty były zadowalające powinniśmy stosować go systematycznie, najlepiej 2 razy w tygodniu.

Gabinety kosmetyczne oferują szersze możliwości oraz znacznie wyraźniejsze efekty. Możemy wybrać z szerokiej oferty peeling chemiczny, bądź poddać się zabiegowi mikrodermabrazji. Złuszczanie naskórka zachodzi na różnych poziomach skóry właściwej. Peelingi chemiczne z użyciem kwasów AHA dużo skutecznie rozjaśniają przebarwienia, spłycają drobne zmarszczki, a nawet leczą trądzik.

Zabiegi peelingu wykonane w gabinecie dermatologicznym docierają do znacznie głębszych warstw skóry, a efekty widoczne są praktycznie natychmiast. Skóra często po takim zabiegu jest podrażniona, dlatego potrzebuje czasu na regeneracje.

Wybór peelingu zależy jest od problemu, który chcemy przy jego pomocy zlikwidować.

  • cera  tłusta, mieszana lub normalna – peeling mechaniczny (drobnoziarnisty),
  • cera sucha, wrażliwa lub naczyńkowa – peeling enzymatyczny ( działający łagodnie),

Uwaga!!! Peelingu mechanicznego nie należy stosować na skórę objętą stanami zapalanymi.

Rodzaje peelingów:

  • mechaniczny (ścierający, scrub) polega na ścieraniu obumarłego naskóra poprzez wykorzystanie kremów, żeli zawierających różnej grubości drobinki ścierające, np. pestki moreli, migdały itp. Peeling działa jak delikatny papier ścierny. Przy systematycznym stosowaniu skóra staje się gładsza, a koloryt wyrównuje się.

Wskazania: cera normalna lub ze skłonnością do przetłuszczania się.

Przeciwskazania: osób mających problemy z trądzikiem zapalnym, nie powinny stosować tego typu peelingu. Ponieważ podrażnienie stanów zapalnych może powodować zaostrzenie dolegliwości oraz rozprzestrzenienie się bakterii na całą twarz.

  • enzymatyczny polega na rozpuszczaniu martwego naskórka przy użyciu kremów, żeli z zawartością enzymów. Peeling jest łagodny dla skóry, nakłada się go na twarz podobnie jak maseczkę, która po 5-15 minutach spłukuje się ciepłą wodą lub „wałkuje się”.

Wskazania: idealny dla osób ze zmianami zapalnymi na tle trądziku. Peeling nie działa tak agresywnie jak mechaniczny. Polecany jest także dla osób z cera wrażliwą, suchą lun naczyńkową.

  • chemiczny polega na usuwaniu martwego naskórka przy użyciu związków chemicznych w odpowiednio dobranym stężeniu. Najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) np. kwas glikolowy, migdałowy lub inne kwasy owocowe, które występują naturalnie w przyrodzie. A także inne substancje chemiczne takie jak;  kwas salicylowy (należący do beata-hydroksykwasów), retinol (kwas witaminowy A), fenol,  TCA (kwas trójchlorooctowy), rezorcyna.

Wskazania: trądzik (grudkowo-krostkowy), przebarwienia, blizny potrądzikowe, zmiany barwnikowe ( takie jak; przebarwienia słoneczne, piegi, rozstępy skóry), likwidacja drobnych zmarszczek, wygładzenie skóry itp.

 

  • Peel-off występuje w postaci żelu, który nakłada się na skórę twarzy podobnie jak maseczkę. Po określony czasie zdejmuje się go płatami jak „plaster”.

Wskazania: cera tłusta raz w tygodniu, cera sucha, co dwa tygodnie.